· 

Cena štěňátka s PP

Jedna z otázek, kterou často na různých fórech vídám je: Proč stojí štěňátka s PP tolik? Kdyby byla levnější, tak lidi nebudou kupovat štěňata bez PP. 

 

Otázkou je, co je pro někoho levné a co drahé. V dnešní době, kdy základní krevní vyšetření, sono a rentgen na veterinární klinice, řekněme ve větším městě, dosahuje ke 2.000,- CZK za návštěvu, kdy pytel kvalitního krmení stojí mezi 1.700 - 2.500,- CZK a smysluplné pojištění kolem 2.000 - 4.000 ročně, může bý nastavení vyšší ceny za štěně prostou ochranou jejich odchovu před majiteli, kteří nejsou připraveni nést náklady, odpovídající kvalitní  péči v dnešní době. 

 

Dalším faktorem je pochopitelně výše nákladů, vložených do odchovu samotného. 

Zde je nutné přihlížet k tomu, jakého původu štěně je, zda pochází ze zahraničního krytí, kolik bylo štěňat ve vrhu, zda se vyskytly nějaké komplikace při porodu nebo odchovu, kde a jak jsou štěňata odchovávána atd. Většina majitelů by považovala za vysoce neseriózní, pokud by chovatel měnil cenu ve smyslu jejího navýšení až po té, co na štěňátko čekají třeba několik měsíců. Proto by chovatel měl (a je to tak rozumné) počítat s určitou rezervou, aby v případě nízkého počtu štěňat nebo komplikacích při porodu nebo odchovu mohl zajistit kvalitní a odpovídající péči a to bez toho, že by musel majitelům cenu za štěně zvyšovat. A věřte tomu nebo ne, ale i když tato rezerva není vyčerpána, ve většině případů nejde chovatelům na dovolenou, ale opět zpátky do pejsků, jejich výbavy anebo do dalšího vrhu. 

 

A teď k samotným nákladům. 

Uchovnění:

Nerada počítám náklady na výstavy a zkoušky chovné feny. Beru to tak, že krmení, výstavy a zkoušky jsou  a měly by být koníčkem chovatele. Na výstavy se chodí i s nechovnými a starými jedinci, na zkoušky i s pejsky, co do chovu nikdy nezasáhnou. Výsledky otce jsou běžně zahrnuté v něčem, čemu se říká "poplatek za krytí"(Stud fee). Každopádně pro uchovnění je nutné splnit pár podmínek a i člověk, který na výstavu nechce a nebaví ho, na výstavu s fenkou musí, chce-li mít fenku chovnou a štěňata s PP. Proto aspoň dvě výstavy s úpravou do nákadů patří. 

 

Nejúspornější varianta splnění podmínky potvrzení kvality exteriéru na výstavách včetně změření výšky a spočítání zubů: Jedna dvoudenní výstava vyjde majitele fenky na cca 1.000 za úpravu s koupáním, 2.000 za dva vstupní poplatky, cca 1.000,- za cestu bydlíte-li poblíž, 800,- za ubytování, seženete-li levné. Celkem tedy 4.800,- za výstavní požadavky na uchovnění.

 

(pozn. Představte si, kolik "stojí" vybojování titulu šampion a to ikdyž máte hodně kvalitní zvíře a daří se vám téměř bez výjimky.)

 

Dále OVVR - neboli ověření vrozených vloh. Zde se prověřuje, zda má pejsek standardní povahu a znamená to také nějakou výcvikovou přípravu, to znamená někam jezdit, cvičit. A to ať už cvičíte sami, nebo s dopomocí. Tento test vám jinak s pejsekem k ničemu není, týká se výhradně uchovnění. Ale pro zjednodušení tyto aktivity hodně podceníme a řekneme, že příprava vyjde na 2.000,- k tomu samotné zkoušky s cestou pokud to máte poblíž a jste členem klubu (300,- CZK ročně a členem být pro chov s PP musíte) celkem tedy cca 2.000,- CZK.

 

Další povinností jsou povinná vyhodnocení DKK a DLK, dále majitele často dělají nepovinná vyšetření OCD, různé genetické testy. Jen to "povinné" vyšetření a správné zhotovení rentngenů vyjde na 2.000,- CZK za psa a cca 1000,- CZK stojí vyhodnocení. Celkem tedy řekněme 3.500,- CZK i s cestou. Genetické testy cca 1500,- za test - podívejte se kolik jich maminka vašeho štěňátka má a pronásobte. Testy, které se musí opakovat každoročně jsou oftalmologická specializovaná vyšetření na kataraktu, která gentesty není zachytitelná. Dalších 600,- vyšetření a 400,- minimálně cesta ke specialistovi. 

Zdravotní výsledky vás tudíž přijdou na cca 3.500,- (minimum) až 15.000,- CZK

Někteří chovatelé posílají snímky svých pejsků ještě do anglického systému BVA na vyhodnocení. Pokud má maminka vašich štěňat výsledky (FCI A/A, BVA 3:4 nebo cokoliv jiného) chovatel zaplatil cca 4.000,- za možnost mít své zvíře vyhodnocené systémem objektivnějším (těžko říct zda lepším), každopádně ale uznávaným na celém světě v hodnotě cca 4.000,- CZK.

 

Takže pokud vše vyjde, tak jen kroky nutné k uchovnění min 12.600,- maximálně jsme i kolem 27-30.000,- jen za zdravotní pro chov podstatná vyšetření. Nikoliv za výstavy a zkoušky navíc. 

 

Pokud někdo aktivně vystavuje nebo zkouškuje, počítejte cca 4.000,- za každou jednu účast (výcvik na zkoušky nebo úprava v salonu na výstavu, přihláška, cestovné).

 

Chovatelům doporučuji nepočítat, obvykle se zděsí, co je jejich koníček stojí. :-)

 

Pomalu se dostáváme ke krytí a reprodukci. 

Takže: 

Krytí

Krytí zahraničním nebo kvalitním importovaným pejskem 1.000 - 1.500 EUR (Ano, Euro! tedy 27 - 40.000) - a dost často platíte na místě, nikoliv po potrvrzení březosti nebo prodeji miminek a v případě, že to nevyjde a miminka následně nejsou - maximálně můžete přijet znova. 

Než se na krytí vydáte, musíte si včas požádat o krycí listy (poplatek není podstatný) a ideálně s fenkou podstoupit opakovaně krevní testy k určení hladiny progesteronu a odhadu nejlepší doby ke krytí.

 

Jedno opakovaní stojí 500,- bez cesty k vetovi,  průměrně tedy 700,-. Střední hranice počtu progesteronu je 3x takže 2.100,- CZK, ale není vyjímkou i 5 a více opakování.

 

Samotná cesta na krytí. Přímo souvisí s kvalitou a vzdáleností psa. 

Pokud jedete 500-600km bavíme se o cca 15000,- za cestu. Pokud jedete dál, může vás cesta s ubytováním vyjít až ke 30.000,- CZK

Pokud se rozhodnete necestovat ale máte možnost importovat a použít chlazené sperma a umělou inseminaci, pod 25.000,- CZK se za manipulaci (odběr spermatu), poštovné a umělou inseminaci, která se opakuje, obvykle nedostanete. 

 

Ještě ani nevíte, jestli miminka budou a zaplatili jste cca 13 - 30.000,- CZK za uchovnění vaší fenky bez výstav a zkoušek, cca 30.000,- za krycí poplatky 2.100,- za progesteron a 15 - 30.000,- CZK za cestu nebo inseminaci. 

Takže už teď chovatel investoval minimálně 60.000,- CZK dost možná ale i částku kolem 120.000 a výš. Jen za uchovnění a nakrytí. 

 

Tohle jsou náklady, které množitel neboli "Rádoby chovatel psů bez PP" nemá. Prostě nemá. Kvalitním psem mu nikdo fenku nenakryje a uchovnění, zdravotní testy ani zkoušky neabsolvovuje. Za krytí sousedovic "zcela jistě čistokrevným a hrozně milým Maxíkem bez PP" zaplatí flaškou a nebo částkou do 3.000,- CZK. A to je vše. 

 

Březost a porod

Potvrzení březosti - sono na klinice - opět cca 700,- 1.100,- včetně cesty podle kliniky a vybavení. 

Porod - každý MUSÍ být připravený na porod císařem a komplikace.

Základní vybavení na porod doma je kolem 3.000,- CZK. (Vyhřívací dečka, inkontineční podložky, dezinfekce, kalorické přídavky pro fenu, homeopatika, označení pro štěňátka, váha, vyhřívací lampa...atd).

Kvalitní porodní bedna vás vyjde na 3-6.000,- CZK podle materiálu a schopnosti tvořit svépomocí. 

V případě komplikací se veterinární asistence pohybuje od 2.000,- za podání oxytocinu a následné kontrolní sono až po 12.000,- CZK za porod císařským řezem a následné kontroly a cestování.

 

Do porodu tedy musíte mít nachystaných dalších cca 21.700,- na jeho zajištění a rezervu. 

 

Odchov:

Odchov miminek - Jde o min. 8 týdnů plus cca 4 dny před porodem, kdy je chovatel standardně doma. Nebo musí zajistit někoho, kdo doma je. Jaký dopad má taková situace do domácích financí, je velmi individuální. Ale rozhodně není zanedbatelný a pohybuje se obvykle v řádech desítek tisíc. 

 

Je rozdíl, jestli máte štěňátka venku (první tři týdny doma a následně kotec nebo zahrada) anebo doma. Protože máme domácí odchov, jen s případným "ohrádkováním" venku, tak náklady uvedené, odpovídají této variantě. Také jim poskytujeme to, co považujeme za nejlepší. Jiné značky, jiný přístup a odchov může pochopitelně vyjít levněji.

 

Co miminka potřebují:

 • Inkontinenční podložky (někdo nahrazuje novinami, hoblinami - nám se nejlépe osvědčily látkové inkontinenční podložky, jednorázové dle našeho názoru zbytečně zatěžují životní prostředí, zvlášť díky tomu, že jsme jich při našem odchovu obvykle zlikvidovali kolem 300ks) cca 3.000,- CZK u jednorázových, cca stejná částka (první nákup si 6.000,- ale jsou použitelné pro víc vrhů) u látkových.
 • Desinfekce, čističe min. 1.000,- CZK
 • Vetbedy, deky, stlaní do bedny - cca 3.000,- CZK (máme vetbedy a deky jen pro miminka a jsou přepoužitelné)
 • Mléko, kaše pro štěňata (používáme produkty Canina) - podle počtu štěňat 3-7.000,- CZK
 • Přídavky pro udržení mamky v kondici, krmení "navíc" po dobu osmi týdnů - min 5.000,- CZK
 • Ohrádka pro štěňata v našem případě cca 12.000,- CZK (9.000,- CZK bytelná do bytu + 3.000,- CZK venkovní lehčí verze na výběh)
 • Hračky - cca 2000,- CZK
 • Krmení - při normálním vrhu cca 3x pytel Startovací formule pro štěňata 4.500,- CZK následně cca 4x pytle superprémiového krmiva pro štěňata s masem a přídavky - min 12.000,- CZK
 • Očkování, čipování, odčervení - 2.000,- za jedno štěně. 
 • Miminkám od 4 týdnů dáváme kloubní výživu - cca 3.000,- CZK

 

 • Celých osm týdnů se u nás PERE A SUŠÍ NONSTOP!!!! Zkuste si spočítat dle spotřeby vaší pračky finanční náročnost ve vodě a elektřině. U nás  navíc máme speciální psí pračku, jinak si do nákladu jistojistě započítejte i opraváře nebo předčasný nákup nové pračky. V zimě musíte mít vybavení prostě víc, protože neschne dostatečně rychle. U nás jsou tyto náklady cca 15.000,- + 2.000,- za prací prostředky.

To vše za předpokladu, že se žádným štěňátkem nic není, že se všichni budoucí majitelé chovají zodpovědně a žádné z miminek nezůstane déle, plus mínus odpovídá nákladům na odchov.

 

Tyto paušální poplatky sečtené vyjdou cca na 59.500,- CZK plus u sedmihlavého vrhu 14.000,- CZK veterina a 2.800,- CZK PP - celkem tedy  cca 76.000,- CZK

 

Vystavení PP, uchovnění jedinců vychází v poplatcích cca 400,- za štěně i s cestou nebo poštovným.

 

Následně se pochopitelně dává výbavička do nových domovů. U nás obvykle v hodnotě cca 2.000,- na  štěně. (miska, hračka, odčervení, pipetka, dummíček, krmení na první týden, základ chondroprotektiv, informační sada, vodítko, obojek) - u sedmihlavého vrhu tedy dalších 14.000,- CZK

Tedy celkem 90.000,- CZK

 

Shrnutí:

Tak si to sečtěme. Měli jsme štěstí, z žádným miminkem ani maminkou nebylo nic zcela zásadního. Takže žádná další monstr částka na vrh. 

Máme sedm štěňat z vrhu, z krásného zahraničního krytí. 

Uchovnění musíme počítat náklady do prvního vrhu, nevíme totiž co se stane a jestli fenka ještě štěňátka mít bude.  

 

Fanfára !!!!!!!!!!!!

SUMA SUMÁRUM:

Uchovnění s krytím je 60 - 120.000,- CZK

Na porod a předchozí vyšetření musíme mít nachystáno cca 22.000,- CZK

Odchov "po našem" - 59.500,- CZK

Veterina a papíry - 16.800,- CZK

Výbavička - 14.000,- CZK

172.000 - 232.000,- CZK

 

V TÉTO ČÁSTCE NEJSOU!!!! ZAPOČÍTÁNY NÁKLADY NA PÉČI O ŠTĚŇATA A ČAS A TAKÉ DOVOLENÉ V PRŮBĚHU ODCHOVU A NÁSLEDNÝ CHOVATELSKÝ SERVIS, PROTOŽE PRODEJEM MIMINEK TO U NÁS NEKONČÍ.

 

NEJSOU V NICH HODINY U PORODŮ NAŠICH ODCHOVŮ, ASISTENCE U KRYTÍ PSŮ Z NAŠEHO CHOVU, NEJSOU V NICH AKCE, KTERÉ PRO NAŠE ODCHOVY POŘÁDÁME. NENÍ V NICH ČAS, KTERÝ NAŠIM ODCHOVŮM VĚNUJEME PO DALŠÍCH 10 A VÍCE LET JEJICH ŽIVOTŮ. 

 

V TÉTO ČÁSTCE NEJSOU ZAPOČTENY NÁKLADY NA TO, ŽE OBČAS NĚJAKÉ ZVÍŘE NEVYJDE A JE SPRÁVNÉ HO VYŘADIT Z CHOVU A PŘESTO SI HO NECHÁME A STARÁME SE O NĚJ.

 

NEJSOU V NÍ ZAPOČÍTÁNY VÝSTAVY A ZKOUŠKY, KTERÝMI PROKAZUJEME KVALITU NAŠEHO CHOVU. NENÍ V NÍ ZAPOČÍTÁNA ANI NĚJAKÁ REZERVA NA PÉČI O FENKU PO ŠTĚŇATECH, VE STÁŘÍ. 

 

Tak - kdo si ještě myslí, že štěně za 25 - 30.000,- CZK ze zahraničního spojení je drahé a chovatelé si za výtěžek jezdí na dovolené??? Upřímně doufám, že nikdo. :-)

Write a comment

Comments: 10
 • #1

  Martina (Thursday, 09 August 2018 09:22)

  Nádherně napsané �

 • #2

  12345 (Friday, 10 August 2018 03:58)

  Opravdu hodně, ale hoooodně přemrštěné. Odchované štěňata máme a když jsem z Vašeho článku sečetla realisticky normální náklady od A-Z tak jsme na nějakých cca 75 000 Kč za cca 7 štěňat = což je cca 11 000 za štěně. Nesmyslné částky za ohrádky, bedny, plíny, cestovné a podobně takové opravdu nejsou. A jestli si takto každý chovatel nesmyslně ,,zdůvodňuje,, své ceny za štěňata, tak se nemůžeme ani divit, v jakých cifrách se štěňata pohybují.

 • #3

  Daniela Deptová (Friday, 10 August 2018 14:19)

  Že vraj hoooodně přemrštěné !!!! Dovoľte, aby som sa zasmiala !!! Plne súhlasím s paní chovateľkou, mám podobné náklady a cením si svoje šteniatka minimálne na 1000 €. Mám odchovaných 12 vrhov za 18 rokov trvania našej CHS. A za výťažok nechodím na dovolenku, na tú zarába môj manžel. Ináč by sme nikdy na dovolenke v zahraničí neboli :)

 • #4

  Martin Luňák (Friday, 10 August 2018 15:22)

  Náklady jsou hodně podhodnocené. Výstavy i zkoušky včetně příprav na ně jdou do desetitisíců. Obrovské peníze stojí jedinci vyřazení z chovu, které slušný chovatel živí celý život. Náklady na chovného jedince nejsou zahrnuty dostatečně ... fenka se nerodí tříletá a neumírá po svém posledním vrhu. Největší náklady jsou na seniory, o které se slušný chovatel dobře postará. Zatímco podporou množíren zakoupením levného štěněte odsoudíte jeho mámu k neustálým porodům a po vyčerpání k jejímu utracení. Levná štěňata nezajistí adekvátní péči o maminku v seniorském věku. Nikde nejsou započítány tisíce hodin péče o chovné jedince a ani stovky hodin péče o štěňátka, než odejdou do nových domovů ... Vychytralé šetřílky bych pozval na týden se starat o štěňátka, a bojím se, že by se cena štěňátek hooodně zvedla, kdybychom je měli platit ... protože chovatelé tuto práci dělají zadarmo ... Asi proto téměř všichni chovatelé mají své zaměstnání a v něm vydělané peníze dávají do svých pejsků.

 • #5

  Radka Stegurova - RustyLove (Friday, 10 August 2018 16:42)

  Milá 12345,
  Škoda, že se pod svůj názor nedokážete ani podepsat.

  Jak jsem uvedla v článku, náklady se mohou lišit a já popisuji to, co znám od nás a podobně smýšlejících chovatelů.

  Ekonomicky smýšlejících, kteří to “umí” výrazně levněji, je jistě spousta, jinak by se tím někteří neživili. Naopak tyto částky ani zdaleka neobsahují vše a pokud se vám z inseminace chlazeným spermatem z Anglie laparoskopicky přeneseným do dělohy narodí právě jedno štěně (viz náš vrh E) tak by štěně muselo stát cca 80tisíc. A kupodivu nestálo.

  Někdo chová ekonomicky, někdo pro radost a z lásky k plemeni bez ohledu na náklady se snahou dělat to co nejlíp. My volíme ten druhý přístup. Naštěstí pro nás, majitelé našich miminek tuto variantu preferují a ceny kvalitního odchovu respektují.

  Pokojný večer všem lidem dobré vůle :-)

 • #6

  UrsusDeCarolinas (Monday, 13 August 2018 07:47)

  NAPROSTO SOUHLASÍM! U mých psů se pohybuji ještě víc, protože z 90% rodí císařem a nepočítám vysokou pořizovací cenu chovného páru ze zahraničí. Od porodu do odstavu, císař, léčivo, kontroly a návštěvy veta 30tis.
  Rozhodně tento výčet není přemrštěný.

 • #7

  Eva Ma (Thursday, 23 August 2018)

  Podpisujem sa pod článok, plne súhlasím

 • #8

  Pavel (Tuesday, 06 November 2018 13:05)

  Jeste je potreba dodat malování. Štěňata poskrabala zed a my jak na potvoru měli všude benátské stuky. Tak jsme nechali vymalovat cely dum. 50tis czk.

 • #9

  Erika Rašková (Friday, 13 December 2019 03:45)

  Dobrý den, čtu Váš článek a souhlasím, že cena 25-30 tis za štěně z kvalitního spojení není přehnaná, ale také mám za to, že jsou některé ceny VELMI přemrštěné - např. čím prosím jezdíte na krytí, když za vzdálenost 600 Km (jistě budu počítat také se zpáteční cestou) utratíte 15.000,-Kč????

 • #10

  Radka Stegurova (Saturday, 14 December 2019 01:48)

  Elisko,
  Pokud pojedete na 600km vzdalenost, spocitate si cestu tam a zpet, pripoctete mytne/dalnicni poplatky a treba 3 noci s haravou fenkou na hotelu, plus stravu pro dve osoby tak se k tem 15.000 dostanete ani nemrknete ;-) ale je pravda, ze nase cesty byly obvykle 1000-2000 km :-)